Greece

Greckie wyspy i ich atrakcje. Samotraka

Jest jedną z tych greckich wysp, które pomimo niewielkich rozmiarów mogą zaskoczyć swą atrakcyjnością i niezwykłym urokiem. Samotraka to jedna z tych wysp, której w czasie wycieczki po Wyspach Egejskich pominąć nie można. Już sam kształt oraz rzeźba powierzchni sprawiają, że Samotraka prezentuje się wyjątkowo. Granitowa skała, która wynurza się z wody – oto charakterystyczny wizerunek tej wyspy. Charakter Samotraki fascynował już w dawnych czasach, a dla żeglarzy wyspa ta była jednym z najważniejszych „obiektów” ułatwiających orientację w terenie. Dziś ważną rolę na jej obszarze odgrywa turystyka. Jakie atrakcje czekają na tych, którzy zdecydują się spędzić wczasy właśnie na tej wyspie?

Jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych na tej wyspie jest portowe miasto Kamariotissa. Tu stosunkowo łatwo można znaleźć noclegi, a hotele czekają na turystów przez cały czas. Drugim ważnym miejscem dla gości jest Chóra – miasto znane z pięknej zabudowy w iście trackim stylu oraz ruin fortu wzniesionego w czasach bizantyjskich.

Największą sensacją na tej wyspie okazuje się jednak tutejsze Sanktuarium Wielkich Bogów. Już przed wiekami było to ważne miejsce pielgrzymkowe. Tu aż do początków czasów rzymskich składano ofiary Wielkim Bogom, a dzięki sanktuarium Samotraka była największym centrum religijnym, jakim mogły się niegdyś poszczycić Wyspy Egejskie. Dziś to sanktuarium w dalszym ciągu może pobudzać wyobraźnię, jest też magnesem przyciągającym na wyspę liczne wycieczki. To zarazem jedno z nielicznych już miejsc, w którym można zdobyć wiedzę na temat tak ważnego w okresie trackim kultu Wielkich Bogów. Za wyjątkowo ważną uchodziła tu Wielka Matka, której w późniejszych czasach Grecy zaczęli oddawać cześć jako Demeter.

Inną atrakcją, którą może przyciągnąć ta wyspa miłośników pieszych wycieczek, jest Góra Fengari, zwana również Górą Księżycową. Jest ona doskonałym punktem widokowym, a zarazem najwyższym szczytem, którym mogą się poszczycić Wyspy Egejskie. Aby dostać się na jej szczyt i wrócić do miejscowości leżących u jej stóp, trzeba zaplanować około 8 godzin. Warto jednak skorzystać z możliwości odbycia takiej wycieczki, gdyż Góra Księżycowa z pewnością zasługuje na uwagę.


Photo: Polina F / flickr.com/photos/pfatourou/
CC-License: CC BY
Link: creativecommons.org/licenses/by/2.0/

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze