Nicea

Francuskie atrakcje – Nicea

Tak doskonale znana w świecie miłośników podróży Nicea z pewnością zasługuje na uwagę. Wycieczki do tego miasta organizowane są przez niejedno biuro podróży, a chętnych na udział w takiej wyprawie nie brakuje. Trudno się temu dziwić. Nicea jest jednym z najbardziej znanych i najpiękniejszych miast, jakim może się pochwalić Riwiera Francuska. Położona nad piękną Zatoką Aniołów, jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i gospodarczym. Dawniej była znanym kurortem, dziś jako miejscowość wypoczynkowa znacznie straciła na znaczeniu. Nie zmienia to jednak faktu, że turystyka na jej obszarze ma się od lat bardzo dobrze. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

Nicea jest ośrodkiem miejskim, który może urzec terenami zielonymi. W czasie pobytu na jej terenie z pewnością warto odwiedzić Ogród Alberta I oraz jeden z najpiękniejszych placów w mieście. Jest nim place de Massena, pełniący rolę nieoficjalnego centrum miasta. Z pewnością wielu ciekawych wrażeń może tu dostarczyć spacer po terenie Starego Miasta, którego zabudowa jest reprezentowana głównie przez budynki z XVII wieku. Do najwspanialszych budowli zaliczana jest tutejsza Opera, ciekawie prezentuje się również barokowa katedra oraz miejski pałac utrzymany w stylu genueńskim. Jedną z większych atrakcji jest możliwość poznawana Starego Miasta z pokładu małego tramwaju, który kursuje główną promenadą starówki.

Na uwagę zasługuje też Stary Port oraz Nowe Miasto, którego zabudowa pochodzi głównie z XVIII i XIX stulecia. To dzielnica kusząca licznymi galeriami, w których można spotkać się z pracami tak znanych artystów, jak Chagall. Nie brak tu również ciekawych budowli, wśród których znajdują się wille wzniesione we włoskim stylu oraz piękne gmachy stylowych hoteli. Wielką atrakcją na terenie Nowego Miasta jest rosyjska cerkiew prawosławna, której budowę finansowo wspierał sam car Mikołaj II. Skąd rosyjska cerkiew w tym miejscu? Tu wrócić trzeba do II połowy XIX wieku, kiedy to Nicea była znanym kurortem, a wśród jej gości znajdowało się wielu przedstawicieli rosyjskiej arystokracji. To właśnie z myślą o nich – zamożnych kuracjuszach, zbudowano na terenie Nowego Miasta wyznaczone dla nich miejsce kultu.

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze