Wyspa Rab

Chorwackie atrakcje – Wyspa Rab

Wyspiarska Chorwacja może oczarować każdego. Wśród najsłynniejszych wysp tego kraju znajduje się wyspa Rab. Chętnie odwiedzają ją wycieczki, nie brak też osób spędzających na tej wyspie wczasy. Nic w tym dziwnego. Biura podróży już dawno doceniły piękno wysp leżących na Adriatyku. Wyspa Rab zajmuje wśród nich bardzo ważne miejsce. Jakim czynnikom zawdzięcza ona swą popularność?
Wyspa znana jest ze wspaniałego miasta Rab, pięknej przyrody oraz wygodnych, pokrytych jasnym piaskiem plaż. To one przyciągają spragnionych słońca i wypoczynku turystów. Mariny oraz bazy nurkowe czynią z niej miejsce idealne dla tych, którzy z zamiłowaniem uprawiają sporty wodne. Noclegi oraz liczne punkty gastronomiczne, doskonałe zagospodarowanie i panująca na wyspie atmosfera to kolejne czynniki, dzięki którym na tym skrawku ziemi tak świetnie rozwija się turystyka. Co można zobaczyć w czasie wycieczki po tej wyspie?

Najważniejszym punktem jest tu wyspiarska stolica – miasto Rab. Może się ono pochwalić ciekawą zabudową. Najważniejszym zabytkiem jest tu okazała katedra Matki Boskiej. W miejscu, w którym stoi obecnie ta świątynia, już w V wieku istniał niewielki kościółek. Obecna, romańska katedra jest wspaniałym zabytkiem pochodzącym z XI wieku, do której przylega młodsza o sto lat dzwonnica. Dwór książęcy z XIII stulecia oraz kościółek św. Antoniego z XVII wieku to kolejne atrakcje tego miasta, których pominąć nie można. Ci, którzy chcą poznać więcej ciekawostek związanych z wyspą i jej historią, koniecznie powinni udać się do klasztoru franciszkańskiego, znajdującego się w odległości niespełna 3 km od centrum miasta. Na terenie kompleksu klasztornego wyróżnia się kościół św. Eufemii, który jest pięknym przykładem romańskiej architektury. Warto też zwrócić uwagę na pobliską świątynię pw. Bernardyna, która swą obecną, renesansową formę zyskała w XVI wieku. Ważna atrakcją w pobliżu jest pobliski rezerwat ornitologiczny, który przyciąga miłośników ptactwa z całej Europy. Interesującym miejscem jest też osada Suha Punta, będąca jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych na wyspie Rab. Doskonałymi warunkami wypoczynkowymi kusi też Kampor, znany również z istniejącego tu w czasie II wojny światowej włoskiego obozu koncentracyjnego. Na szczęście dziś o tragicznej przeszłości przypomina już tylko Mauzoleum Ofiar Faszyzmu.


Photo: Petr Kadlec / flickr.com/photos/petr-kadlec/
CC-License: CC BY
Link: creativecommons.org/licenses/by/2.0/

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze