Rosetta

Skarby Egiptu – Rosetta

Bliskość wybrzeży Morza Śródziemnego i Aleksandrii sprawia, że Rosetta należy do najciekawszych miejscowości w Delcie Nilu. Na terenie tego starego miasta czeka na turystów wiele wspaniałych atrakcji, dzięki którym można lepiej poznać Egipt i jego dzieje. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po tym mieście?
Rosetta jest miastem wyjątkowym z wielu względów. Jednym z największych walorów jest jej długa historia. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, jej historia jest znacznie dłuższa niż dzieje znacznie większej i bardziej popularnej Aleksandrii. W IX wieku tereny dawnego miasta ptolemejskiego zostały otoczone murami obronnymi. W późniejszym okresie na terenie miasta powstało wiele obiektów, które do dziś mogą podziwiać turyści odwiedzający tę część Egiptu. Zamek i liczne meczety przypominają o czasach, gdy znajdująca się w rękach sułtanów Rosetta była ważnym portem. Z czasem jednak jej znaczenie w Delcie Nilu zmalało, a od XIX wieku główną rolę w tej miejscowości zaczęło odgrywać rybołówstwo oraz rzemiosło. O jej dawnej świetności przypominają jednak liczne zabytki, dzięki którym obecnie coraz lepiej rozwija się tu turystyka. Co warto zwiedzić w czasie wizyty na terenie Rosetty?

Jedną z największych atrakcji związanych z tym miejscem stał się słynny Kamień z Rostetty. To dzięki niemu możliwe stało się rozszyfrowanie hieroglifów, a tym samym prowadzenie skuteczniejszych badań nad dziejami Egiptu. Czeka tu również wspaniała zabudowa, w której ważne miejsce zajmują meczety oraz stare rezydencje, które swymi pięknymi dekoracjami skutecznie przyciągają uwagę turystów. Inną ciekawostką tego miasta jest piętrowa łaźnia, będąca jednym z najciekawszych przykładów architektury z XIX wieku w tej części Egiptu.

W okolicy Rosetty również nie brak obiektów zasługujących na uwagę. Jednym z tych najważniejszych jest fort Kaitbeja, oddalony o zaledwie 7 km od centrum miasta. Ten wspaniały zabytek z końca XV wieku jest znany przede wszystkim jako miejsce znalezienia słynnego Kamienia z Rostetty. Stacjonująca tu armia Napoleona, dążąc do wzmocnienia fortu, dokonała przełomowego odkrycia. Dziś fort należy do największych atrakcji turystycznych w Delcie Nilu, a wycieczki chętnie zaglądają na jego teren.

Zabytkowe domy i meczety, piękne otoczenie oraz wspaniała historia – oto czynniki, dzięki którym Rosetta stała się niezwykle popularna w oczach turystów. Wycieczki na jej teren organizuje już niejedno biuro podróży, które w ten sposób chce uprzyjemnić pobyt swym klientom w Egipcie. Dzięki wizycie na terenie Rosetty wczasy w Egipcie staną się jeszcze wspanialszą przygodą, a sama miejscowość może na każdym miłośniku historii zrobić ogromne wrażenie.

Tagi: atrakcje Egiptu, Egipt atrakcje turystyczne


Photo: joepyrek/ flickr.com/photos/joepyrek/
CC-License: CC BY
Link: creativecommons.org/licenses/by/2.0/

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze